Vintage MT:2 Cargo Shorts Military Green 90s Raver Skater Parachute Mens
$79.95
Out of stock
Vintage MT:2 Cargo Shorts Military Green 90s Raver Skater Parachute Mens 27
• Olive green 100% cotton.
• MT:2 tag.
• Elastic drawstring cuffs.
• Cargo pockets.
• Straps.
• 1990s vintage shorts.
• Great condition. Some wear to the elastic drawstrings (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 28 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
MEASUREMENTS:
Waist: 27 inches
Inseam: 16 inches (Crotch to bottom leg opening)
Rise: 12.5 inches (Crotch to top of waistband)
Leg Opening: 11.5 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 22 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 28 |
| Actual Fit | 27 |
| Waist Size | 27 in |
| Inseam | 16 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | MT:2 |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags

























