American Eagle Shorts Mens 34
$34.95
In stock
American Eagle Shorts Mens 34 Green Cargo Cotton Outdoor Logo Outfiters Classic
• Mint green 100% cotton cargo shorts
• American Eagle Outfitters tag
• Front slash pockets
• Dual side cargo pockets with button closure
• Dual back flap pockets with button closure
• Zipper fly with button closure
• Belt loops
• Embroidered American Eagle logo near front pocket
• Great condition. Tiny spot on front (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 10 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 12 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 18 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 10 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | American Eagle Outfitters |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags
























