Wrangler Jeans Mens 32ร29
$39.95
Out of stock
Wrangler Jeans Mens 32×29 Blue 20X Style 42 Bootcut Western Cowboy Rodeo Stretch
โข Dark wash blue cotton spandex blend denim jeans
โข Wrangler 20X No. 42 Vintage Bootcut model
โข 5 pocket design with decorative embroidered back pockets
โข Zipper fly with a logo button closure
โข White contrast stitching
โข Bootcut leg opening
โข Great condition. Faint spots on one leg (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 31 X 30 โ Different from Actual Measurements โ Please See Below.
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 10 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 22 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 31 X 30 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Wrangler |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. *Tagged as 31×30 – but fits like a modern 32×29. Please see description. |

























