Vintage Levis Pants Mens 34×32 70s
$49.95
Out of stock
Vintage Levis Pants Mens 34×32 Brown Tailored Classics Dress Slacks Disco 70s
• Brown – missing material tag, likely polyester
• 70s vintage dress pants
• Tailored Classics By Levi Strauss & Co. tag
• Front slash pockets
• Dual back welt pockets, one with a button closure
• Wide-leg fit
• Scovill zipper fly with a metal clasp and button closure
• “Action-Ease” interior waistband
• Center crease on legs
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: NONE – FITS LIKE A 34 X 32 (Check Measurements)
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 17 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | None |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Brown |
| Material | Unknown |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |





















