Vintage Wrangler Jeans Mens 31×32 90s
$39.95
In stock
Vintage Wrangler Jeans Mens 31×32 Blue Cowboy Cut Slim Fit USA Made Western 90s
• Blue dark wash 100% cotton denim
• 90s vintage jeans
• Wrangler tag
• Made in USA
• 5 pocket design
• Cowboy Cut with a slim fit
• “W” stitching on back pockets
• Zipper fly with button closure
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 33 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 31 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 11.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 27 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Actual Fit | 31 |
| Waist Size | 31 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Wrangler |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. *Tagged as 33×34 – but fits like a modern 32×32. Please see description. |
























