Vintage Woolrich Pants Mens 42×31 70s
$79.95
In stock
Vintage Woolrich Pants Mens 42×31 Orange Hunting Insulated Quilted Deadstock 70s
• Blaze orange acrylic insulated pants with quilted nylon lining
• 70s Vintage hunting pants
• Woolrich tag says “Woolrich EST 1830”
• Quilted lining
• Talon zipper fly
• Dual rear pockets with button flaps
• Suspender buttons
• Elastic cuffs
• Great condition. Deadstock with tag – some light scuffs from storage (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 42 X 31
Measurements:
Waist: 42 inches
Inseam: 31 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7 inches
Rise: 15 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 31 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Actual Fit | 42 |
| Waist Size | 42 in |
| Inseam | 31 in |
| Color | Orange |
| Material | Acrylic |
| Tag Brand | Woolrich |
| Condition | Pre-Owned |
























