Vintage Ely Cattleman Jeans Mens 33×26 Dark Wash 90s
$34.95
In stock
Vintage Ely Cattleman Jeans Mens 33×26 Blue Denim Dark Wash Western USA 90s
• 90s vintage blue cotton dark wash denim jeans
• Ely Cattleman tag
• “MADE IN USA” on a red tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with button closure
• Great condition. Hemmed to 26 inseam with some cuff distressing (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 33 inches
Inseam: 26 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 26 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 X 30 |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Ely Cattleman |
| Condition | Pre-Owned |




























