Vintage Lee Riders Jeans Mens 34×30 Dark Wash 80s
$59.95
In stock
Vintage Lee Riders Jeans Mens 34×30 Dark Wash Straight Reg USA Union Made 80s
• Dark wash blue cotton denim
• 80s vintage jeans
• Lee leather logo patch tag at waist
• 5-pocket style
• Lee branded zipper fly with button closure
• Straight leg fit
• Lee Riders logo on waist button
• Made in U.S.A.
• Great condition. (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 28 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 32 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Lee |
| Condition | Pre-Owned |






























