Vintage JC Penney Pants Mens 37×33 80s
$59.95
In stock
Vintage JC Penney Pants Mens 37×33 Blue Corduroy Plain Pockets Bootcut Tags 80s
• Blue cotton polyester blend corduroy 80s vintage pants
• JC Penney Plain Pockets tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with Scovill zipper and button closure
• “Over-the-Boot” bootcut style with flare leg
• Plain Pockets logo on metal waist button
• Great condition. Deadstock with tags (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 37 inches
Inseam: 33 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 24 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 34 |
| Actual Fit | 37 |
| Waist Size | 37 in |
| Inseam | 33 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | J. C. Penney |
| Condition | Pre-Owned |




























