Carhartt Shorts Mens 32
$34.95
In stock
Carhartt Shorts Mens 32 Brown Rugged Flex Relaxed Carpenter Workwear Utility
• Tan cotton elastin blend (98/2%) shorts
• Carhartt tag
• Front slant pockets
• Dual back patch pockets
• Woven Carhartt logo patch on right back pocket
• Zipper fly with button closure
• Relaxed Fit style
• Small side utility pocket on right leg
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 10
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 10 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 11 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 16 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 10 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Carhartt |
| Condition | Pre-Owned |






















