Vintage Levis Pants Mens 35×29 70s
$49.95
In stock
Vintage Levis Pants Mens 35×29 Blue Dress Action Slacks Disco Flare Talon 70s
• Blue material, missing material tag probably polyester 70s slacks
• TAILORED FOR MEN Levis Sportswear ACTION SLACKS tag
• Two front slash pockets
• Two back welt pockets, one with button closure
• Zipper fly with Talon zipper & Hook and eye closure
• Wide leg bell bottom fit
• Great condition. Some small wear spots (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: NONE
Measurements:
Waist: 35 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 11.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 16 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | None |
| Actual Fit | 35 |
| Waist Size | 35 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Blue |
| Material | Unknown |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
























