Vintage Lee Riders Jean Shorts Womens Light Wash 90s
$39.95
In stock
Vintage Lee Riders Jean Shorts Womens 14 MED 27 Blue Light Wash Denim Cutoff 90s
• Light wash denim cotton 90s shorts
• Lee Riders tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with Lee zipper
• High rise fit
• Cutoff raw hem with distress
• Union Made in U.S.A
• Great condition. Cutoffs with some distress (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: WOMEN’S 14 MED – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 27 inches
Inseam: 11 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 18 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 14 MED |
| Waist Size | 27 in |
| Actual Fit | 27 |
| Inseam | 11 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Lee |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. *Tagged as 14 MED – but actual measurements are 27×11. Please see description. |




























