Ariat Jeans Mens 33×33 Medium Wash
$44.95
In stock
Ariat Rebar M4 Jeans Mens 34×35 Blue Relaxed Boot Workwear
• Medium wash denim cotton, polyester, spandex blend jeans
• ARIAT REBAR M4 RELAXED BOOT tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with “BUILT TO LAST” yellow zip tape
• Relaxed boot cut fit
• Some distress with holes
• Great condition. Some distress with holes (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34 X 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 35 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 30 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 X 36 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 35 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Ariat |
| Condition | Pre-Owned |


























