511 Tactical Shorts Mens 30
$39.95
In stock
511 Tactical Shorts Mens 30 Green Ripstop Cargo Workwear Outdoor Utility Hiking
โข Green cotton polyester blend rip stop cargo shorts
โข 5.11 Tactical tag
โข Cargo pockets on both thighs with flaps
โข Dual slanted hand pockets
โข Dual rear flap pockets with snaps and embroidered logo
โข Zipper fly with button and snap closures
โข Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 30
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 11 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 11 inches
Rise: 10 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 17 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 30 |
| Actual Fit | 30 |
| Waist Size | 30 in |
| Inseam | 11 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | 5.11 Tactical |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags
























