Urban Pipeline Shorts Mens 29
$39.95
In stock
Urban Pipeline Shorts Mens 29 Camouflage Cargo Stretch
• Green, brown, & black camouflage cotton spandex blend shorts
• Urban Pipeline tag
• “SuperFlex” text on inner waistband
• Cargo pockets with button flaps on both thighs
• Dual hand pockets
• Dual rear flap pockets with hook and loop closures
• Zipper fly with button closure
• Cargo Hits At Knee
• Great condition. Light natural fade (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 29
Measurements:
Waist: 29 inches
Inseam: 11 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 18 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 29 |
| Actual Fit | 29 |
| Waist Size | 29 in |
| Inseam | 11 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Urban Pipeline |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags
























