Vintage Lee Riders Jeans Mens 36×32 Medium Wash 80s
$59.95
In stock
Vintage Lee Riders Jeans Mens 36×32 Medium Wash Straight Regular USA Made 80s
• 90s vintage blue medium wash cotton polyester blend denim jeans
• Faint whiskering fade across front hips
• Overall gentle patina and medium wash
• Lee tag
• Lee Riders style
• 5-pocket styling
• Lee branded zipper fly
• High rise straight leg
• Made in USA
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 12.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 26 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 32 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Lee |
| Condition | Pre-Owned |






























