Vintage Levis Jean Shorts Mens 32 Light Wash Y2K
$34.95
In stock
Vintage Levis Jean Shorts Mens 32 Blue Light Wash Denim 505 Regular Fit Y2K
โข Y2K vintage blue light wash cotton denim shorts
โข Subtle whiskering fade at hips
โข Light wash patina with areas of visible wear
โข Levis tag
โข 505 Regular Fit with high rise
โข 5-pocket styling
โข Red tab on back right pocket
โข Zipper fly
โข Great condition. Light dye imperfections on back left pocket (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 8.5 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 17 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 8.5 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























