Vintage Levis 550 Jeans Mens 36×32 90s
$74.95
In stock
Vintage Levis 550 Jeans Mens 36×32 Black Denim Tapered Fit Canada 38×32 Tag 90s
• 90s vintage black wash cotton denim jeans
• Levis tag
• 550 Tapered Fit with high rise
• 5-pocket styling
• Red tab on back right pocket
• Zipper fly
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 33 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 32 |
| Waist Size | 36 in |
| Color | Black |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
























