Wrangler Jeans Womens 33×33 Dark Wash
$39.95
In stock
Wrangler Jeans Womens 33×33 Blue Dark Wash Flared Hemp Blend Stretch Cowgirl
• Dark wash blue cotton hemp spandex blend denim jeans
• Wrangler tag
• Flared leg fit with high rise
• 75 Year Anniversary edition
• Small Wrangler logo plaque on back pocket
• 5-pocket styling
• Zipper fly
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 33 inches
Inseam: 33 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 11 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 29 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 X 34 |
| Waist Size | 33 in |
| Actual Fit | 33 |
| Inseam | 33 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Wrangler |
| Condition | Pre-Owned |
| Condition | Used |
|---|---|
| Notes | Great pre-owned condition. *Tagged as 33×34 – but fits like a modern 33×33. Please see description. |






























