Vintage Walls Coveralls Adult LARGE 80s
$99.95
Out of stock
Vintage Walls Coveralls Adult LARGE Blue Blizzard Pruf Insulated Quilted USA 80s
โข 80s vintage blue nylon shell; polyester fill; nylon lining coveralls
โข Walls tag
โข Sherpa faux fur collar (navy blue)
โข Quilted construction with elastic waist band in back
โข Dual snap flap chest pockets
โข Dual hand pockets
โข Raglan sleeves
โข Leg side zippers run up to the waist
โข Adjustable waist belt with metal buckle
โข Made in USA
โข Great condition. Light spot on lower right leg (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: LARGE SHORT
Measurements:
Chest: 25 inches (sleeve seam to sleeve seam)
Sleeves: 29.5 inches (collar seam to cuff end – raglan)
Waist: 40 inches
Inseam: 28 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Full length 60 inches (collar to bottom hem)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 59 oz |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 4 in |
| Tag Size | Large |
| Actual Fit | L |
| Waist Size | 40 in |
| Inseam | 28 in |
| Color | Blue |
| Material | Nylon |
| Tag Brand | Walls |
| Condition | Pre-Owned |



























