Vintage Rocawear Shorts Mens 32 Acid Wash Y2K
$39.95
Out of stock
Vintage Rocawear Shorts Mens 32 Blue Denim Distressed Acid Wash Hip Hop Y2K
โข Y2K vintage blue cotton polyester blend light wash denim shorts
โข Rocawear tag
โข Branded “RW” metal button front closure
โข Two standard hand pockets with embroidered logo on coin pocket
โข Two rear pockets with “RW” tab logo
โข Zippered decorative details on legs
โข Biker-style ribbed panels on lower legs
โข Distressed details with frayed openings on front
โข Zipper fly
โข Great condition. Discoloration on lower right leg. Distressed (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 12 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 21 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 |
| Actual Fit | 32 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 12 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Rocawear |
| Condition | Pre-Owned |

























