Vintage Brittania Jeans Mens 36×31 90s
$44.95
In stock
Vintage Brittania Jeans Mens 36×31 Black Denim Charcoal Fade 90s
• Black cotton denim charcoal fade
• Vintage 90s Jeans
• Brittania tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with Brittania branded button
• Tapered fit
• Branded “BRITTANIA BRITTFORCE” patch on rear waistband
• Small “BRITTANIA” tab on front pocket
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 31 inches
Leg Opening: 8 inches
Rise: 13 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 24 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 32 |
| Waist Size | 36 in |
| Color | Gray |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Brittania |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags






























