Vintage Levis 550 Jeans Mens 38×30 Medium Wash Y2K
$59.95
In stock
Vintage Levis 550 Jeans Mens 38×30 Blue Denim Relaxed Tapered Medium Wash Y2K
• Y2K vintage blue cotton medium wash denim jeans
• Levis tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with Levis button closure and YKK zipper
• 550 relaxed fit
• Great condition with some distress along the pockets and side seams (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 30
Waist: 38 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 30 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 30 |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






























