Vintage Circle S Pants Mens 36×33 70s
$59.95
In stock
Vintage Circle S Pants Mens 36×33 Brown Gold Polyester Talon USA Made 70s
• 70s vintage brown polyester pants
• Circle S tag
• Ridged texture with gold highlights
• Western style flap rear pockets and keystone belt loops
• Talon zipper fly with hook and eye closure
• Creased, straight leg fit
• Made in USA
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 – FITS LIKE A 36×33 (Check Measurements)
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 33 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 18 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 33 in |
| Color | Brown |
| Material | Polyester |
| Tag Brand | Circle S |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags
























