Vintage Levis Jean Shorts Mens 34 Light Wash Y2K
$34.95
In stock
Vintage Levis Jean Shorts Mens 34 Blue Light Wash Denim 505 Regular Fit Y2K
• Light wash cotton Y2K vintage denim shorts
• Levis tag
• 5 pockets style
• Zipper fly with Levis branded button closure
• 505 regular fit
• Signature red tab on back pocket
• Brand patch on waistband
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Waist: 34 inches
Inseam: 9 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 19 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 9 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
























