Vintage Levis Jeans Mens 32×30 Dark Wash Y2K
$39.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 32×30 Blue Slim Straight Dark Wash Cotton Denim 514 Y2K
• Blue cotton Y2K vintage slim straight jeans
• Levis brand tag
• Classic 5-pocket style
• Zipper fly with Levis branded metal button closure
• 514 slim straight fit
• Dark wash denim with light fading and natural patina
• Subtle whiskering at the upper thighs
• Signature Levis leather patch and red tab on back pockets
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 30
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8 inches
Rise: 10 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 19 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 30 |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























