Vintage Levis Jeans Mens 33×28
$39.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 33×28 14 Husky Blue Baggy Fit Loose Straight 569 Skater
• Blue cotton Y2K vintage loose straight jeans
• Levis brand tag
• Classic 5-pocket style
• Zipper fly with Levis branded metal button closure
• 569 loose straight fit
• Medium wash denim with light fading and natural patina
• Husky 14 sizing
• Signature Levis leather patch and red tab on back pockets
• Great condition. Distressing on back left cuff (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33 X 28
Measurements:
Waist: 33 inches
Inseam: 28 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 10.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 29 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 X 28 |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























