Levis Jean Shorts Mens 29 Dark Wash Y2K
$29.95
In stock
Levis Jean Shorts Mens 29 Blue 569 Loose Straight Dark Wash Denim Baggy Y2K
โข Vintage Y2K blue cotton denim shorts
โข Levis tag
โข Dark wash denim with light fading and natural patina
โข 569 loose fit style
โข 5-pocket styling
โข Zipper fly with Levis branded button closure
โข Levis patch and red tab on back pockets
โข Great condition (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 29
Measurements:
Waist: 29 inches
Inseam: 11 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 19 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 29 |
| Actual Fit | 29 |
| Waist Size | 29 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






















