Levis 501 Jeans Mens 32×32 Dark Wash
$54.95
In stock
Levis 501 Jeans Mens 32×32 Blue Dark Wash Customized Taper Button Fly 32×34 Tag
• Levis 501 CT (Customized & Tapered) jeans in dark wash cotton denim
• Levis tag
• Dark wash denim with light fading and natural patina
• Natural whiskering at thighs
• 5-pocket styling
• Button fly with Levis branded buttons
• Tapered leg opening
• Great condition (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 34 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 6.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 25 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 33 |
| Waist Size | 32 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
























