Hollister Cargo Shorts Mens 33
$34.95
Out of stock
Hollister Cargo Shorts Mens 33 Green Button Fly Utility Pockets Original Tags
โข Y2K green cotton shorts
โข Hollister tag
โข Hollister text printed on interior waistband
โข Embroidered red Hollister bird logo on side cargo pocket
โข Side cargo pockets with button-flap closures
โข Front slash pockets & back pockets with button-flap closures
โข Button fly closure
โข Great condition. Intentional fading and distressing. Deadstock with tags (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 33
Measurements:
Waist: 33 inches
Inseam: 10 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 13 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 24 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 33 |
| Actual Fit | 33 |
| Waist Size | 33 in |
| Inseam | 10 in |
| Color | Green |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Hollister |
| Condition | Deadstock |
- Tags



























