Vintage Levis 505 Jeans Mens 34×29 Y2K
$39.95
In stock
Vintage Levis 505 Jeans Mens 34×29 Blue Regular Straight Denim Y2K 34×30 Tag
• Vintage Y2K blue cotton jeans
• Levis brand tag
• Medium wash denim with moderate fading & subtle patina
• 5-pocket styling with coin pocket
• Straight fit 505 style
• Zipper fly with Levis branded button closure
• Great condition. Missing back patch (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7.5 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 25 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 X 30 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |


























