Vintage Bugle Boy Shorts Mens 30 90s
$39.95
In stock
Vintage Bugle Boy Shorts Mens 30 Blue Jean Denim Wide Leg Baggy Skater 90s
– Vintage 90s light blue wash cotton denim shorts
– Bugle Boy Jeans tag
– BBC red woven tab on left coin pocket with Bugle Boy branded rivet hardware
– Faded light wash with moderate overall patina & whiskering through seat & thighs
– 5-pocket styling with coin pocket
– Zipper fly with branded button closure
– Great condition. Worn button and back patch (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 โ Different from Actual Measurements โ Please See Below
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 13 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 17 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 |
| Actual Fit | 30 |
| Waist Size | 30 in |
| Inseam | 13 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Bugle Boy |
| Condition | Pre-Owned |






















