Vintage Levis Jeans Mens 30×34 90s
$89.95
In stock
Vintage Levis Jeans Mens 30×34 White 550 Relaxed Orange Tab Stonewash USA 90s
– Vintage 90s light blue cotton stone wash denim jeans with heavy fading & sun-bleached patina throughout
– Levis tag
– 550 relaxed fit tapered leg
– Orange tab
– Zipper fly with Levis branded button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Levis patch on waistband
– Arcuate stitching on back pockets
– Made in USA
– Great condition. Some discoloration throughout. Holes at back right pocket corners (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 31 X 36 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 34 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 6.5 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 25 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 31 X 36 |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






































