Vintage Levis 512 Jeans Mens 32×36 Medium Wash Y2K
$49.95
In stock
Vintage Levis 512 Jeans Mens 32×36 Blue Medium Wash Denim Slim Fit Tapered Y2K
– Vintage Y2K medium wash blue cotton denim jeans
– Levis tag
– 512 slim fit
– Zipper fly with Levis branded button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Red tab on back pocket
– Levis patch on waistband
– Medium fade throughout with light whiskering & subtle patina
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 32 X 36
Measurements:
Waist: 32 inches
Inseam: 36 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 6.5 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 29 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 32 X 36 |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |




























