Off the Grid Jeans Mens 38×32 Dark Wash
$39.95
In stock
Off the Grid Jeans Mens 38×32 Blue Standard Fit Dark Wash Denim Workwear Outdoor
– Blue dark wash cotton lycra blend denim jeans
– Off the Grid tag
– Minimal fading with clean dark wash throughout
– Standard fit
– Gusset crotch
– Zipper fly with Off the Grid branded button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Suspender buttons on waistband
– Off the Grid patch on back waistband
– Orange Off the Grid label on back pocket
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 32
Measurements:
Waist: 38 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 32 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 32 |
| Actual Fit | 38 |
| Waist Size | 38 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Off The Grid |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags
































