Vintage Lee Riders Jeans Mens 34×30 Dark Wash 80s
$74.95
In stock
Vintage Lee Riders Jeans Mens 34×30 Dark Wash Straight Regular USA 80s 36×30 Tag
– Vintage 80s blue cotton dark wash denim jeans
– Lee Riders tag
– 209-0189 model number visible on interior label
– Zipper fly with Lee branded zipper pull & button closure — “Lee Riders” stamped on waistband button
– Lee patch on waistband
– Lee logo woven label on right back pocket
– 5-pocket styling with coin pocket
– Light fading overall & concentrated fade on back pockets
– Made in USA
– Great condition. Fade on back pocket (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 27 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 30 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Lee |
| Condition | Pre-Owned |


































