LL Bean Jeans Mens 29×27 Light Wash
$29.95
In stock
LL Bean Jeans Mens 29×27 Blue Classic Fit Light Wash Outdoor Cotton Hemmed Short
– Blue cotton denim jeans
– LL Bean Natural Fit tag
– Light wash with light fading & minimal patina
– Zipper fly with LL Bean branded button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Belt loops
– Leather LL Bean patch on back waistband
– Great condition. Hemmed cuffs (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 30 X 29 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 29 inches
Inseam: 27 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7 inches
Rise: 11 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 24 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 35 X 34 |
| Waist Size | 29 in |
| Inseam | 27 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | L.L. Bean |
| Condition | Pre-Owned |




























