511 Tactical Cargo Pants Mens 38×30
$49.95
In stock
511 Tactical Pants Mens 38×30 Brown Taclite Pro Cargo Ripstop Polyester Cotton
– Brown polyester cotton blend cargo pants
– 5.11 Tactical Series tag
– Taclite Pro Pant ripstop fabric construction
– Elastic waistband side panels with belt loops & self-fabric strap detail
– Zipper fly with metal button closure
– Front slash pockets with D-ring accent
– Cargo pockets on both thighs with flap closures
– Additional side leg pockets
– Back patch pockets with flap closures
– Reinforced knee construction
– Small 5.11 woven label on right thigh cargo pocket
– Great condition. Has original tags (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 30
Measurements:
Waist: 38 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 15 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 24 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 30 |
| Actual Fit | 38 |
| Waist Size | 38 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton Blend |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags
































