Levis 501 Jeans Mens 38×30 Y2K
$49.95
In stock
Levis 501 Jeans Mens 38×30 Brown Cotton Denim Baggy Button Fly Y2K 40×32 Tag
– Y2K brown cotton denim baggy jeans
– Levi’s tag
– Medium-light wash with light fading throughout & subtle patina
– Straight leg style
– 5-pocket styling with coin pocket
– Button fly with Levi’s branded button closure
– Levi’s patch on back waistband
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 40 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Waist: 38 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 31 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 40 X 32 |
| Waist Size | 38 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |






























