Vintage Osh Kosh BGosh Overalls Mens 34×30 70s
$89.95
In stock
Vintage Osh Kosh BGosh Overalls Mens 34×30 Blue Denim Vestbak Bib Union USA 70s
– Vintage 70s blue cotton denim overalls
– Osh Kosh B’Gosh Union Made Sanforized tag
– Light wash denim with heavy fading throughout, natural patina & whiskering
– Vestbak style with triangle back label
– Bib front with center patch pocket & smaller utility pocket
– Side hammer loop & tool pocket on right leg
– Dual back patch pockets with carpenter styling
– Side button closures at waist
– Button fly with Osh Kosh branded buttons
– Adjustable shoulder straps with metal hook & buckle hardware
– Osh Kosh B’Gosh embroidered patch on front bib pocket
– Made in USA
– Great condition. Faded with knee holes, small stains throughout and rust spots from hardware (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: NONE – FITS LIKE A 34 X 30 (Check Measurements)
Measurements:
Chest bib width: 8.5 inches
Waist: 34 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
Bib length from waistband: 10 inches
Waistband to coff length: 42 inches
Strap: 9 inches fully extended
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 32 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | None |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | OshKosh B'Gosh |
| Condition | Pre-Owned |






































