Dockers Cargo Pants Brown Mens
$34.95
In stock
Dockers Cargo Pants Brown Mens 40×30
โข Brown solid 100% cotton.
โข Dockers tag.
โข Cargo pockets and back pockets with button flap closures.
โข Modern pants.
โข Great condition.
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 42 X 32
MEASUREMENTS:
Waist: 40 inches
Inseam: 30 inches (Crotch to bottom leg opening)
Rise: 12 inches (Crotch to top of waistband)
Leg Opening: 9 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 23 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 42 X 32 |
| Actual Fit | 40 |
| Waist Size | 40 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Dockers |
| Condition | Pre-Owned |




















