511 Tactical Shorts Mens 34
$39.95
In stock
511 Tactical Shorts Mens 34 Blue Ripstop Cargo Workwear Outdoor Utility Pockets
• Blue cotton and polyester blend ripstop shorts
• 5.11 Tactical tag
• Multi-pocket cargo design with side flap pockets
• Zipper fly with 5.11 Tactical branded button closure
• Ripstop fabric construction
• Great condition. Some edge fade from wear (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 34
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 11 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 11 inches
Rise: 10.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 18 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 34 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 11 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | 5.11 Tactical |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags






















