Carhartt Jeans Mens 30×30 Medium Wash
$32.95
In stock
Carhartt Jeans Mens 30×30 Blue Denim Medium Wash Relaxed Rugged Flex Workwear
• Blue cotton, polyester, and spandex blend denim jeans
• Carhartt tag
• 5-pocket style
• Zipper fly with Carhartt branded button closure
• Rugged flex relaxed fit
• Medium wash denim with natural fading
• Original hem with natural stacking
• Great condition. Some discoloration around the knees from work wear (please see pictures).
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 30 X 30
Measurements:
Waist: 30 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7.5 inches
Rise: 10 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 21 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 30 X 30 |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Carhartt |
| Condition | Pre-Owned |


























