Carhartt Overalls Mens 40×29 Dark Wash
$69.95
In stock
Carhartt Overalls Mens 40×29 Blue Bib Cotton Dark Wash Denim Workwear 40×30 Tag
– Blue cotton denim overalls
– Carhartt tag
– Dark wash with light fading throughout & subtle whiskering at thighs
– Bib front with zippered chest pocket & flap pocket featuring Carhartt woven label
– Adjustable shoulder straps with Carhartt branded brass hook closures
– Hammer loop & utility pocket on left leg
– Carhartt branded brass shank buttons at side waist
– Two rear patch pockets
– Model number DR4672-M Loose Fit
– Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 40 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below
Measurements:
Chest: 11 inches
Waist: 40 inches
Inseam: 29 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 10 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
Strap: 12.5 inches (fully extended)
Length A: 14 inches
Length B: 40 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 45 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 40 X 30 |
| Actual Fit | 40 |
| Waist Size | 40 in |
| Inseam | 29 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Carhartt |
| Condition | Pre-Owned |
































