Carhartt Overalls Mens 44ร32
$119.95
Out of stock
Carhartt Overalls Mens 44×32 Gray Canvas Bib Relaxed Rugged Flex Workwear OR2987
โข Gray cotton and elastane blend overalls
โข Carhartt tag
โข Multi-pocket bib with zipper and snap closures
โข Double knee construction for added durability
โข Relaxed fit style with adjustable elastic straps
โข Side leg zippers for easy boot access
โข Great condition with light workwear spots on legs (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 44×32
Measurements:
Waist: 44 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9.5 inches
Rise: 14.5 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 43 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 44 X 32 |
| Actual Fit | 44 |
| Waist Size | 44 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Gray |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Carhartt |
| Condition | Pre-Owned |



































