Carhartt Pants Mens 34×30
$34.95
In stock
Carhartt Pants Mens 34×30 Gray Relaxed Rugged Flex Carpenter Workwear Utility
• Gray cotton and spandex blend canvas work pants
• Carhartt brand tag
• 5-pocket style with side utility pocket
• Zipper fly with branded metal button closure
• BN2291-M Rugged Flex relaxed fit
• Greyscale canvas with natural patina and light wear
• Carhartt logo patch on back pocket
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36 X 32 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 34 inches
Inseam: 30 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 8.5 inches
Rise: 12 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 23 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 32 |
| Actual Fit | 34 |
| Waist Size | 34 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Gray |
| Material | Cotton Blend |
| Tag Brand | Carhartt |
| Condition | Pre-Owned |


























