Hollister Jeans Mens 29×32 Dark Wash
$29.95
In stock
Hollister Jeans Mens 29×32 Blue Straight Low Rise Distressed Dark Wash Denim
– Blue cotton dark wash denim jeans
– Hollister tag
– Medium fading throughout with light whiskering at lap area
– Zipper fly with Hollister branded button closure
– 5-pocket styling with coin pocket
– Hollister patch on back waistband
– Contrast gold stitching throughout
– Great condition. Paint spots on lower and dark spot near pocket (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 29 X 32
Measurements:
Waist: 29 inches
Inseam: 32 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 7 inches
Rise: 10 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 22 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 29 X 32 |
| Actual Fit | 29 |
| Waist Size | 29 in |
| Inseam | 32 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Hollister |
| Condition | Pre-Owned |
































