Levis 501 Jeans Mens 38×31 Medium Wash
$49.95
In stock
Levis 501 Jeans Mens 38×31 Blue Medium Wash Original Fit Straight Leg Button Fly
• Blue medium wash 100% cotton denim jeans
• Levi’s tag
• 5 pocket design
• 501 Original fit
• Button fly closure
• Straight leg
• Leather Levi’s patch on waistband
• Red tab on back pocket
• Great condition. Deadstock with tags (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 38 X 30 – Different from Actual Measurements – Please See Below.
Measurements:
Waist: 38 inches
Inseam: 31 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 9 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 32 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 38 X 30 |
| Waist Size | 38 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags






























