Levis 505 Jeans Adult 35ร30
$24.95
Out of stock
Levis 505 Jeans (modern)
โข Beige canvas 100% cotton.
โข Leviโs tag.
โข Straight leg.
โข Classic 505 design.
โข Modern jeans.
โข Excellent condition.
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size 36 X 32 โ Different from Actual Measurements โ Please See Below.
MEASUREMENTS:
Waist: 35 inches
Inseam: 30 inches (Crotch to bottom leg opening)
Rise: 11.5 inches (Crotch to top of waistband)
Leg Opening: 8.5 inches
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 21 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 X 32 |
| Actual Fit | 35 |
| Waist Size | 35 in |
| Inseam | 30 in |
| Color | Beige |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |

















