Levis Cargo Shorts Mens 36
$34.95
In stock
Levis Cargo Shorts Mens 36 Brown Cotton Khaki Canvas Baggy Safari White Tab
• Brown cotton canvas shorts
• Levi Strauss Co tag
• Rear pocket features small white Levis tab
• Two deep hand pockets
• Two back pockets
• Two button-snap cargo pockets on the legs
• Button front closure
• Zipper fly
• Great condition (please see pictures)
SIZE & MEASUREMENTS
Tag size: 36
Measurements:
Waist: 36 inches
Inseam: 10 inches (crotch to bottom leg opening)
Leg opening: 11 inches
Rise: 13 inches (crotch to top of waistband)
To ensure a good fit, please measure your favorite garment and compare.
| Weight | 23 oz |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 2 in |
| Tag Size | 36 |
| Actual Fit | 36 |
| Waist Size | 36 in |
| Inseam | 10 in |
| Color | Brown |
| Material | Cotton |
| Tag Brand | Levi's |
| Condition | Pre-Owned |
- Tags






















